Heeft het TV-contract met DAZN inloed op oneerlijke play-offs?

De titelstrijd in de Jupiler Pro League nadert zijn ontknoping, maar opvallend: Union SG en Club Brugge spelen hun voorlaatste wedstrijd niet op hetzelfde moment. Dat roept vragen op over sportieve eerlijkheid, zeker omdat in de meeste competities alle cruciale wedstrijden op de slotspeeldagen wél simultaan plaatsvinden.

Waarom is dat in België niet het geval? De reden ligt bij het tv-contract van 103 miljoen euro per jaar met rechtenhouder DAZN. Bij de ondertekening van dat contract in 2020 werd vastgelegd dat wedstrijden maximaal moesten worden gespreid. Zo konden er meer uitzendrechten verkocht worden, wat voor extra inkomsten zorgt.

Volgens UEFA- en FIFA-regels moet enkel de allerlaatste speeldag op hetzelfde moment gespeeld worden. De Belgische Pro League koos er daarom bewust voor om de voorlaatste speeldag wél te spreiden. Dat betekent dat Union zaterdagavond op Antwerp speelt, terwijl Club Brugge pas zondagnamiddag naar Anderlecht trekt.

Het resultaat van Union zou zo onrechtstreeks de ingesteldheid van Club kunnen beïnvloeden. Als de Busselaars verliezen, kan dat namelijk voor een enorme boost bij Blauw-Zwart zorgen. En stel dat Anderlecht verliest en zo definitief uit de top 3 valt, dan heeft Genk plots geen druk meer en dus ruimte om te roteren. Op papier kunnen ze dan zelfs met een B-ploeg aantreden.